top of page

Akne armid

Acne vulgaris ehk akne on kõige sagedamini esinev nahahaigus. Enne 21. eluaastat on aknest mõjutatud üle 80% naistest ning 90% meestest. Eesti Tervisekassa andmetel diagnoositi Eestis 2017. aastal akne 14 294 inimesel. 35% neist olid 15–19-aastased noored. 

 
Kellel on aknejärgsed armid?

 

2022. aastal kannatas maailmas akne käes ligikaudu 650 miljonit inimest, mis vastab peaaegu viiesaja meiesuguse riigi elanikkonnale. 
 

Haigus algab enamasti puberteediea alguses, kestab 5–10 aastat ning paraneb tavaliselt enne 30. elu-aastat. Akne võib esmakordselt avalduda ka alles hilisemas täiskasvanueas.  
 

Täiskasvanueas esineb akne harvemini, kuid 20–30-aastaselt esineb see peaaegu pooltel haigestunutel. Peale aktiivse etapi lõppu võivad akne põletikulised elemendid jätta näole ja kehale ebameeldivaid jälgi armide kujul. Sellised akne armid võivad mõjutada oluliselt inimeste enesehinnangut ja elukvaliteeti. 

Mis on akne armid?

 

Akne armid võivad olla erineva kuju ja sügavusega ning nende ravi sõltub armi tüübist ja konkreetsest patsiendist. Akne armistumist on kolme peamist tüüpi: icepeak ehk sügav arm, boxscar scar ehk nurklik arm ja rolling ehk lainelise kujuga arm.  

 

Akne armide peamised tüübid Dr Alexander Uskov
Milliseid meetodeid kasutatakse akne armide raviks?

 

On mitmeid meditsiinilisi meetodeid, mis aitavad parandada aknearmide väljanägemist. Enamik neist on traumaatilised, sest armi mõjutamiseks peame selle esmalt kontrollitult hävitama.

 1. Laserteraapia: See on üldtunnustatud valikmeetod postakne ravis. Aknearmide vähendamiseks, naha kollageeni tootmise stimuleerimiseks ja naha tekstuuri parandamiseks kasutatakse erinevaid lasereid. Olenevalt armide spetsiifilistest omadustest saab rakendada arvukalt erinevat tüüpi ja lainepikkusega lasereid.
   

 2. Mikronõelumine (microneedling): Võrreldes laserraviga on see pindmisem aga ka soodsam protseduur, mille käigus töödeldakse naha pinda kasutades spetsiaalset väikeste nõeltega seadet. Mikronõelumine stimuleerib naha loomulikku paranemist ja taastumist. 
   

 3. Keemilised koorimised: Need on kosmeetilised protseduurid, mille käigus kantakse nahale erinevaid happeid (enamasti kasutatakse happeid, mida leidub puuviljades ja teistes looduslikes allikates), mis aitavad eemaldada naha pealmist kihti, seeläbi stimuleerides selle uuenemist. Keemilised koorimised võivad olla abiks madalate pindmiste armide korral.
   

 4. Süstid: Täiteainete, näiteks hüaluroonhappe süstimine võib aidata arme siluda ja parandada naha tekstuuri. Samuti on leitud, et sünteetiliste kortikosteroidide nt. Kenalog kasutamine armiravis vähendab põletikku ja parandab aktiivsete hüpertroofiliste ja keloidsete aknejärgsete armide väljanägemist.
   

 5. Kirurgilised tehnikad: Sügava akne armistumise korral võib osutuda vajalikuks operatsioon. Sellised protseduurid nagu dermabrasioon, subtsisioon või armide kirurgiline eemaldamine võivad aidata nende välimust oluliselt parandada. 

 

Oluline on märkida, et akne armide ravi efektiivsus ja tulemused võivad erineda sõltuvalt konkreetsest patsiendist ja armi omadustest. Seetõttu on enne ravi alustamist vaja konsulteerida kogenud spetsialistiga, et valida sobivaim ja tõhusaim ravimeetod. 

Akne armide eemaldamine. Video
Värsked aknearmid

 

Värskete aknearmidega tegelemine erineb radikaalselt vanade aknearmide ravimisest. Mida varem me aknearme ravima hakkame, seda vähem protseduure võib vaja minna ja seda vähem agressiivseid raviprotokolle ma kasutan. Tavaliselt ei ole aktiivsete akneelementide olemasolu ravi alustamise vastunäidustuseks.

 

Noortele patsientidele kombineerime ravimeid ja mittetraumaatilisi või vähetraumaatilisi laserprotseduure. Sellistel juhtudel ei ole patsientidel pikka taastumisperioodi ja see on mugav noortele patsientidele, kes saavad jätkata tavapärase elustiiliga.

Individuaalne lähenemine aknearmide ravile

Enamasti kaasneb protseduuridega taastumisperiood ja piirangud, mis sõltuvad patsiendi naha omadustest, armide arvust ja tüübist, nende lokalisatsioonist jne. Teisisõnu, postakne armide ravimisel on kiire tulemus väga haruldane. Heaks ravitulemuseks pole pigem mitte armide täielik eemaldamine, vaid nende oluline visuaalne paranemine.
 

Aknejärgne ravi on sageli aeganõudev protsess ja lõpliku tulemuse nägemine nõuab kannatust.  

bottom of page