top of page

Kirurgilised armid

Iga kirurgiline operatsioon, ka kõige vajalikum ja edukam, võib lõppeda inetu armi tekkega. Teatud määral on armistumine vältimatu. Sageli ei mängi selles rolli kirurgi oskuste tase, vaid patsiendil on lihtsalt selline nahk, mis reageerib armistumisega. 

 

Lõikusjärgne arm ei ole ilus. Mida teha?

 

Muidugi minge esmajoones armi ravi konsultatsioonile. Mina näiteks pooldan armide eemaldamise konsultatsioonide läbi viimist juba ENNE operatsiooni (jah, armi eemaldamise konsultatsioon enne armi tekkimist) ja neid patsiente tuleb minu juurde aina rohkem. Patsiendid valmistuvad näiteks plastiliseks operatsiooniks ja mõtlevad juba operatsiooni eel sellele, kuidas inetuid arme vältida.
 

Kui operatsioon on juba tehtud, siis õige aeg armi uurimiseks ja esmaste soovituste saamiseks on kohe pärast õmbluste eemaldamist. Kuigi loomulikult töötan igasuguste armidega, isegi kui armid on sama vanad kui patsient ise - eemaldame ka sellised.

Millised on operatsioonijärgsete armide tüübid?

 

Jättes kõrvale keerulised patofüsioloogilised meditsiinilised rahvusvahelised klassifikatsioonid ja väljendades end patsientidele arusaadavas keeles, siis on operatsioonijärgseid arme kolm, täpsemalt neli, peamist tüüpi:

 1. Normotroofilised operatsioonijärgsed armid vastavad sisselõike suurusele ja nende pind on ümbritseva nahaga ühtlane;

 2. Hüpotroofilised (nahatasapinnast madalamad) armid;

 3. Hüpertroofilised (nahatasapinnast kõrgemad) armid;

 4. Ja lõpuks, operatsioonijärgsetest armidest kõige kohutavam, keloid — see on armi tüüp, mis on esialgsest kahjustusest palju suurem, ulatudes ümbritsevast nahast kõrgemale, tavaliselt erksates punastes toonides.

 

Igat tüüpi operatsioonijärgset armi ravitakse erinevalt.

Operatsioonijärgsed armid liigitatakse ka asukoha ja operatsiooni tüübi järgi. Minu kogemuse kohaselt on kõige levinumad:
 

 1. Operatsioonijärgsed armid rindadel (armid rindade suurendamise/vähendamise-, rinoplastika-, rindade tõstmise jm. järgselt);

 2. Armid erinevate kõhupiirkonna operatsioonide - või kõhuplastika järgselt;

 3. Armid südameoperatsiooni (või muu rindkere op.) järgselt;

 4. Armid ninaplastika järgselt;

 5. Armid peale sünnimärkide kirurgilist eemaldamist;

 6. Armid blefaroplastika järgselt;

 7. Armid pärast muid plastilisi operatsioone;

 8. Keisrilõikuse järgsed armid;

 9. Jne.

 

Sõltuvalt armi asukohast peame ravi planeerides arvestama naha paksuse, nahaaluse rasvkoe ja muude alusstruktuuridega. Vastavalt armi lokalisatsioonile on ravi samuti erinev.
 

Kirurgiline värske arm. 2 kerget kombineeritud laserprotseduuri dr Uskovi protokolli järgi. Mida varem alustada, seda kiirem ja parem on sageli tulemus. 

Kuid see pole veel kõik. Kujutage ette, et kõigil neil erinevatel armidel on kolm etappi või niinimetatud küpsemisfaasi:​​
 

 1. Põletikuline

 2. Proliferatiivne

 3. Küpsemise faas​
   

Selgub, et armi kujunemise erinevates faasides on ka selle ravi erinev.

haavaprotsessi faasid Dr Uskov
Hästi keeruline? 

Nüüd peaks meile selge olema, et operatsioonijärgsete armide ravi on üsna keeruline ja universaalset lahendust siin lihtsalt ei ole. Armide eemaldamiseks pärast operatsiooni ei saa olla universaalset protseduuri. Ja arvestamata armi tüüpi ja selle kujunemise faasi, võime kergesti saada eelnevast hullema tüsistuse või isegi uue armi.

Lisaks peame arvestama ka patsiendi individuaalsusega — vanus, sugu, armi ajalugu, kaasuvad haigused, armi asukoht jne.

Videol postOP arm naba piirkonnas

Millised on operatsioonijärgsete armide ravimeetodid?

 

Operatsioonijärgsete armide raviks on palju meetodeid. Ja see on väga hea, sest me peame neid kombineerima, et saada maksimaalne tulemus. Loetleme lühidalt neid meetodeid:

 1. Kirurgilised meetodid (reekstsisioon);

 2. Väga-väga mitmekesised süstid — alates hormonaalsetest ravimitest (näiteks Kenalog) kuni 5-FU, COX-2, täiteainete, b. toksiin ja nii edasi;

 3. Erinevad kreemid, nii suhteliselt kasulikud kui ka täiesti kasutud ja isegi mitte ühtegi kliinilist katset läbinud;

 4. Silikoonplaastrid;

 5. Kompressioonteraapia;

 6. RF-teraapia;

 7. Oma juuste siirdamine armkoesse (ise olin seda uuringut nähes üllatunud, kuid meetod on värske ja paljutõotav, ilmus 2023. aasta alguses);

 8. Fotodünaamiline teraapia;

 9. IPL tehnika;

 10. Lasermeetodid:

  • Laser-abiga ravimite manustamine armi;

  • Fraktsionaalsed mitteablatiivsed laserid;

  • Fraktsionaalsed ablatiivsed laserid;

  • Mittefraktsionaalsed mitteablatiivsed laserid;

  • Mittefraktsionaalsed ablatiivsed laserid;

  • Fotoakustilised laserid.

Arm pärast sünnimärgi eemaldamist
Arm pärast sünnimärgi eemaldamist
Armid keisrilõikuse järgselt
Keisri lõikus
Armid ninaplastika järgselt
Ninaplastika
Blefaroplastika armiravi
Blefaroplastika
Millist armide eemaldamise meetodit valida?

 

Kui ausalt öelda, siis patsiendil ei ole selles osas endal vaja midagi valida ja see võib olla isegi kahjulik. Meetodi valik ja nende kombinatsioonid on ravispetsialisti tegevus.

 

Näiteks mina valin enamasti põhimeetodiks ühe laseritest, kuid kaasnevad meetodid võivad olla täiesti erinevad, pealegi muutuvad ravi käigus meetodid sageli sõltuvalt kudede reaktsioonist.
 

Operatsioonijärgsete armide ravi eesmärk on vähendada armi nähtavust, muuta see ümbritseva nahaga sarnasemaks, ühtlustada selle pinda ja muuta selle tekstuuri. Enamikul juhtudel tähendab operatsioonijärgne armiravi ravikuuri, mitte ühte protseduuri.  

Tihti kombineeritakse kõhuplastika armide eemaldamine venitusarmide eemaldamisega. See on võimalik ja mugav patsientide jaoks.

Järeldus

 

Iga operatsioon võib lõppeda ebameeldiva armistumisega, mõnel juhul on see täiesti ettearvamatu ja operatsioonijärgne arm ei pruugi halvemaks muutuda kohe, vaid näiteks pool aastat pärast operatsiooni.

Kui te ei ole rahul hiljutise või vastupidi pikaajalise operatsiooni tulemusega, on esimene samm mitte iseseisvalt dr. Googlega konsulteerida, püüdes mõista, milline meetod on kõige kaasaegsem ja parim, vaid ainus tõeline esimene samm on näost näkku konsultatsioon kogenud spetsialistiga. Arst/ravispetsialist vaatab teid üle, teeb vajadusel lihtsamad uuringud ning pakub välja teie olukorrale optimaalselt sobiva individuaalse ravikuuri.  

bottom of page