top of page

Kuidas eemaldada venitusarme pärast rasedust?

venitusarmid

Venitusarmid, mida meditsiiniliselt nimetatakse striiadeks, on üksikud või mitmed triibud nahal, mille värvus on algstaadiumis tavaliselt roosa kuni lilla (striae rubra) ja hilisemates staadiumites valged või hallid (striae alba). Tavaliselt paiknevad need armid kõhul, reitel, rindadel, jalgadel, kuid võivad tekkida ka seljale, kätele ja isegi näole.

Kellel tekivad venitusarmid?

 

Venitusarmid võivad tekkida naha kiire venimise tõttu, näiteks aktiivse kasvu ajal noorukieas, raseduse ajal, kiire kaalutõusu või -kaotuse tõttu (sh sportlastel) jne. Naistel esineb venitusarme kaks korda sagedamini kui meestel. Erinevate uuringute kohaselt on striiade levimus väga kõrge, ulatudes puberteedieas 35%-ni ja raseduse ajal kuni 70%-ni.

Tavaliselt ei ole arstil raske õiget "striia" diagnoosi panna, kuid venitusarme tuleks eristada näiteks fokaalsest elastoosist.

 

Huvitav on see, et striae on diagnoos (see tähendab haigus): RHK 10 ja 11 haiguste meditsiinilises klassifikatsioonis on selle haiguse, aga ka muude haiguste jaoks ette nähtud spetsiaalsed diagnoosikoodid. Kuid seda diagnoosi määravad arstid ametlikult äärmiselt harva, isegi väga väljendunud venitusarmide puhul.

Kuidas venitusarme eemaldada või vähendada?

Vaatamata sellele, et venitusarmide laserravi on kõige kaasaegsem ja efektiivsem meetod, kasutan kindlasti laseriga koos ka teisi ravimeetodeid. Vaatame üle mõned populaarsemad venitusarmide ravimeetodid ja lähenemisviisid:

 1. Kreemid ja muu kosmeetika: turul on lihtsalt tohutult palju kreeme ja kosmeetikat venitusarmide vähendamise jaoks. Nende efektiivsus monoteraapiana on äärmiselt madal või puudub üldse. Enamikku neist toodetest ei ole kliiniliselt testitud.
   

 2. Retinoidid: A-vitamiini derivaate sisaldavad tooted võivad venitusarmide väljanägemist veidi parandada, stimuleerides naharakke uuenema.
   

 3. Mikronõelravi (microneedling): spetsiaalne ja tavaliselt suhteliselt odav seade väikeste nõeltega, mis tekitab nahka mikroauke. See stimuleerib mõõdukalt kollageeni tootmist ja võib aidata venitusarme veidi vähendada. Võrreldes laserteraapiaga on see üsna ebaefektiivne meetod.
   

 4. Keemilised koorimised: protseduuriga võib eemaldada naha pealmise kihi, stimuleerides naha uuenemist. Tõenäoliselt võivad need olla mingil kujul tõhusad pindmiste venitusarmide puhul, kuid naha keemilise kahjustuse järgsete tüsistuste ohu tõttu ei kasuta ma neid venitusarmide raviks ega soovita.
   

 5. Süstid: niisutavate preparaatide süstid, botuliintoksiinisüstid ja plasmateraapia (PRP) võib aidata parandada venitusarmide väljanägemist kombineeritult laserraviga. Venitusarmide monoravimeetodina on süstid ebaefektiivsed.
   

 6. Mikrodermabrasioon on protseduur, kus naha pindmist kihti hõõrutakse mehaaniliselt, mille tulemusena kasvab uus nahk. Oma praktikas ma seda ei kasuta, sest see on üsna ohtlik, väga traumaatiline ja väga vananenud tehnika. Laser on palju parem ja turvalisem.
   

 7. Ja muidugi laserravi ❤️:
  Ma kasutan erinevaid laserravi ravimeetodeid (fraktsioneerivaid ja mitte)

  • CO2 laserid

  • Er:Yag laserid

  • Nd:Yag laserid

  • IPL (Intensive Pulse Light) valgusravi

  • Diode laserid

  • mõnikord ka Alexandrite ja muud laserid
    

Laserteraapia stimuleerib erinevatel viisidel otseselt kollageeni tootmist nahas ja parandab radikaalselt naha tekstuuri venitusarmide piirkonnas. Laserprotseduurid nõuavad nähtavate tulemuste saavutamiseks sageli mitut protseduuri.

 

Oluline on mõista, et erinevate meetodite efektiivsus võib olenevalt striae tüübist ja patsiendi individuaalsetest omadustest oluliselt erineda.
 

Venitusarmide ravi: video enne ja pärast

Siin on mõned minu suurepäraste patsientide vahe- või lõpptulemused:

Selle patsiendi foto oli ülalolevas galeriis. Videost on selgelt näha mitte ainult see, kuidas on muutunud naha pind, vaid ka selle üldine elastsus.

Tavaliselt võtab venitusarmide ravi kõhul aega neljast ja vahel isegi kuni seitsmest-kaheksast protseduurist, aga... Antud juhul saime selle tulemuse tõesti vaid 1 (ühe!) protseduuriga. Uskumatult tõestab see veel kord, et iga patsiendi reaktsioon laserprotseduuridele on individuaalne ja teatud mõttes isegi ettearvamatu. Seetõttu püüan konsultatsioonidel alati anda esmase prognoosi ja esimesed protseduurid näitavad, kuidas dünaamika sellele prognoosile vastab ☺️

Selle patsiendi foto oli ülalolevas galeriis. Videost on selgelt näha mitte ainult see, kuidas on muutunud naha pind, vaid ka selle üldine elastsus.

Venitusarmide eemaldamise konsultatsioon

 

Enne ravi alustamist kohtume patsiendiga silmast-silma konsultatsioonil ning viin läbi läbivaatuse, anamneesi võtmise, dermatoskoopia ja muud uuringud, et valida igaks konkreetseks juhtumiks sobivaim laser ja meetod või nende kombinatsioon. Venitusarmide ravi koosneb peaaegu alati protseduuride kuurist.

Hajutatud venitusarmid kõhul pärast rasedust. Sellised venitusarmid nõuavad üsna pikka ravikuuri, mõnikord rohkem kui 5 protseduuri. Pildil on vahetulemus, ravi jätkub

Striae rubrae. Värsked venitusarmid

 

Venitusarmidel on kaks peamist järjestikust faasi. Noori venitusarme nimetatakse striae rubraks ning neil on omad eripärad. Varajase ravi alustamisega saame tulemuse kiiremini ja väiksemate protseduuride kordustega.

 

Noorte venitusarmide raviks saab kasutada vähem agressiivseid lasereid. See tähendab, et venitusarmide kohta on mõttekas nõu küsida kohe pärast nende tekkimist, pole praktilist mõtet oodata, kuni venitusarmid stabiliseeruvad ja lähevad armistumise staadiumisse (striae alba).

Kuidas venitusarmide laserravi toimib?

 

Venitusarmide laserravi põhineb laserite kasutamisel, et stimuleerida naha uuenemist venitusarmide piirkonnas. Põhiprintsiibiks on rangelt arvutatud laserkiirguse energiadoos, mis mõjub kas pindmistele või sügavamatele nahakihtidele, aidates stimuleerida kollageeni tootmist ja parandada naha tekstuuri. Laserkiirgus võib olla ablatiivne (naha pealmise kihi eemaldamine) või mitteablatiivne (tungib sügavale naha pinda kahjustamata). Need protseduurid on ohutud ja suhteliselt mugavad. Protseduuri ajal on patsiendi silmad kaitstud spetsiaalsete kaitseprillidega, töödeldavas piirkonnas  võib tunda kipitust või põletustunnet, enamasti kasutame mugavuse huvides tuimestust (ilma süstideta).

Tihti kombineeritakse venitusarmide eemaldamine tavaliste armide eemaldamisega. See on võimalik ja on patsientide jaoks mugav

Venitusarmide laserravi eelised
 
 1. Minimaalselt invasiivne: venitusarmide laserravi on minimaalselt invasiivne protseduur. See vähendab tüsistuste riski ja lühendab taastumisperioodi võrreldes operatsiooni või dermabrasiooniga.
   

 2. Regeneratsiooni stimuleerimine: laserkiirgus soodustab naharakkude aktiveerumist, stimuleerides loomulikku taastumisprotsessi. See parandab venitusarmide naha tekstuuri ja värvust.
   

 3. Individuaalne lähenemine: on mitut tüüpi lasereid, mida saab valida sõltuvalt striae tüübist ja patsiendi individuaalsetest omadustest. See võimaldab igal konkreetsel juhul saavutada parimaid tulemusi.
   

 4. Protsessi täpne juhtimine: erinevalt teistest meetoditest saab arst maksimaalse ravi efektiivsuse saavutamiseks täielikult kontrollida laserkiire kõiki parameetreid.

PS: psühholoogiline tugi...

 

Oluline on meeles pidada, et lisaks armiravile on armide ravimisel oluline roll ka psühholoogilisel toel. Mõned inimesed võivad muutunud välimuse tõttu kogeda erinevaid vaimse tervise probleeme nagu depressiooni ja madal enesehinnang. 

Minu lemmik patsient! Uskumatu 😊, aga videol on 1 (ühe) protseduuri tulemus. Kuigi tavaliselt selline tulemus vajab kindlasti 4-7 protseduuri

Kokkuvõtteks venitusarmide ravist
 

Venitusarmide laserravi on uuenduslik meetod, mis võib venitusarmide väljanägemist oluliselt parandada.

Enne protseduuri alustamist on oluline läbi viia põhjalik näost näkku konsultatsioon, et määrata sobiv laserteraapia liik, hinnata võimalikke riske ja kasu. Mõnikord võime otsustada ravi mitte ravi alustada ja anda muid soovitusi, kuidas ravikuuriks valmistuda. Alustada tasub kohe, niipea kui venitusarmid tekivad, pole vaja oodata.
 

Minu konsultatsiooni tulemusena koostatakse patsiendile tavaliselt kirjalikult individuaalne protseduuride käigu plaan ning patsient saab täpsema tulemuste prognoosi.

Kaasaegsed laserteraapia tehnoloogiad annavad patsientidele võimaluse vähendada venitusarmide teket ja tõsta seeläbi enesekindlust. Kuid venitusarmid, patsiendid ja isegi laserid, mida me venitusarmide raviks kasutame, on väga erinevad. Pole olemas üht universaalset laserprotseduuri, mis sobiks kõikidele patsientidele. Seetõttu on väga hea, kui teiega töötab spetsialist, kes on sellele probleemile spetsialiseerunud ja töötab igapäevaselt venitusarmidega.

Dr Alexander Uskov

 

Teie,

Dr Alexander Uskov MD PhD

bottom of page